Hodinářka - Zdeňka Pečánková

Opravy starožitných hodin zal. v r. 1990

Stroj rozebereme do šroubků, vyčistíme a pak teprve začne naše odborná práce s opravou...

Starožitné hodiny, pendlovky


Starší a zvláště pak staré (starožitné) mechanické hodiny byly vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, o čemž svědčí skutečnost, že jich je stále nepřeberné množství v chodu, a to už více jak jedno století . I když vaše mechanické hodiny fungují řadu let bez problémů, je vhodné i jdoucímu stroji věnovat pozornost a pravidelný odborný servis. Opravdu nestačí stroj jen „promazat“ nebo „vykoupat v benzínu“! Hodiny to může sice na nějaký čas uvést do provozu (uvolní se nečistoty z ložisek), ale je to opravdu to nejhorší, co se hodinovému strojku může udělat!

 

V dnešním zhoršeném životním prostředí a zvýšené prašnosti dochází k rychlejšímu vysychání olejů a u každého mechanického stroje jsou jeho nedílnou součástí i různé druhy tření. V ložiskách stroje se tak časem spolu s prachem z ovzduší, usazují i mikroskopické kovové částečky, vzniklé otěrem součástí, a spolu se zatuhnutým olejem se tímto vytvoří „nechtěná brusná pasta“. Pravidelná odborná údržba tento proces „opotřebení“, a zvláště pak jeho možné následky, snižuje na minimum a tím také zajišťuje nesrovnatelně vyšší životnost hodinových strojů. Z mé praxe by se měl pravidelný servis mechanických hodin provádět 1x za 5-7 let.

 

Provádím opravu mechanických starožitných a bicích hodin – pendlovek s ½ nebo ¼ bitím v různém provedení tj. na péra nebo závaží, podlahové, nástěnné, stolní, krbové, figurální na podstavci, sloupkové apod… Opravujeme i hodiny Mysteriózní a původní hrací strojky v hodinách. Po nutné předchozí dohodě, přijímám do opravy také starožitné typy kukaček.

Ukázka opravy závažových pendlovek

Další opravy…..


Opravy kukaček, starožitných budíků nebo kapesních hodinek provádím pouze dle předchozí domluvy.

Celkové kompletní opravy všech typů hodin průměrně trvá 2 až 6 týdnů, v případě složitosti nebo nutnosti objednání náhradních dílů se může délka opravy protáhnout.

Co byste k opravě hodin mohli vědět…


Při opravách mechanických starožitných strojů se jedná o ruční práci, která se účtuje v hodinové sazbě, ale určit cenu opravy předem lze opravdu jen dle zkušenosti orientačně. Nikdy navíc nemůžeme vědět, co může být ve stroji za skrytá „překvapení“ způsobená „zubem času“ nebo případně i předchozím neodborným zásahem. U pendlovek se převážně jedná o stroje s týdenním chodem, proto také opravu nelze předat zákazníkovi za pár dní…. Samotná oprava hodin u nás trvá nejméně 3 až 4 týdny. Vzhledem k zvýšené poptávce, je však nutné také připočítat dobu, než se k opravě vašich hodin dostaneme. Po dobu mé praxe dávám přednost kvalitě před kvantitou.

Stručně, jak asi oprava probíhá


Nejdříve se věnuji „hrubé“ práci se strojem. Celý stroj nejdříve rozeberu do posledního kolečka. Každá část se čistí ručně. Když jsou pryč veškeré nečistoty, začnu stroj skládat. Při skládání se provádí kontrola všech součástek a postupné případné odstranění mechanické opotřebovanosti, která je u starších strojů více než běžná.

Jedná se zejména o kontrolu záběrů kol, jejich čepů (u kterých se v případě zadření musí vyleštit) kontrola ložisek kol (bývají často vychozená z kulatého tvaru do elipsy), kontrola případná úprava tvarů zubů, dle nutnosti výměna pera nebo strunových závěsů - používám výhradně originální ovčí střívka. Při skládání stroje se u strojů s bitím musí nastavit postavení všech součástí na odbíjení tak, aby byla jejich odbíjecí funkce správná. Nebývá to jednoduché, zejména u ¼ bití.…

Po uvedení stroje do chodu, se týden zkouší jeho správné funkce tj. chod bez číselníku, aby byla stále jednodušší možnost se do stroje v případě chyby vrátit, zejména u strojů s bitím. Další týden, již v plném kompletu i s číselníkem kontroluji správný chod i funkce stroje vč. jeho regulace na přesný čas.

Tento můj zavedený kontrolní postup při opravě, následnou funkčnost stroje důkladně prověří, i když mechanika je mechanika a objevit se nějaká závada přesto časem může. Tento postup mě však přináší jistotu v kvalitně odvedené práce a v nemalé míře hlavně spokojenost zákazníků, bez zbytečných reklamací.

Co ještě nabízíme navíc


Po převzetí hodin do opravy dle domluvy se zákazníkem provedu také některé drobné opravy částí skříní hodin (výměna pantů, lepení dřevěných částí, retuš dřeva a pod…) Nově i možnost dodání chybějících ozdobných kuželek. Zajistím výměnu skel u bočních stran hodin a předních dvířek vč. vypouklých skel větších rozměrů. Do hodin u mě v opravě zajistím také dodání chybějících závaží, řetízků, kyvadla, ruček atd. V široké nabídce velikostí, také k opravě dodám nové náhradní klíče a kličky.

Pro pendlovky až k vám domů!

 

Svoz a rozvoz oprav! Objednávat opravu hodin můžete online! V Praze odvoz a zpětná montáž stroje zdarma!

 

Dojedu si jen pro hodinový strojek! Vzhledem k složitému parkování v centru Prahy i k objemnosti, váze, stáří někdy i křehkému stavu skříní nástěnných pendlovek, stolních, sloupkových, stojacích podlahových hodin apod., opravím strojek vašich hodin větších rozměrů, již bez vaší (i mé) starosti a námahy kolem náročné kompletní přepravy hodin i s jejich těžkou „schránkou“ .

 

Vše zajistím za vás. Po Praze a blízkém okolí (max. Středočeský kraj) tak po předem dohodnutém termínu přijedu, stroj si odvezu do dílny a po jeho opravě opět přivezu zpět i s konečnou odbornou instalací.

Svoz i rozvoz oprav zajišťuji pouze po předchozí domluvě a závazné objednávce. Mimo Prahu cena za dopravu se určí až dle vzdálenosti poptávky

 

www.hodiny-opravy.cz © 2015 - 2018

Stránky vytvořil Pavel Bílek